لافت
  فهرست صفحه:
 موقعیت و تاریخچه
 الگوی معیشت و سکونت
 جاذبه های گردشگری
 دسترسی و نقشه
صفحه اصلی استان
روستای بندری لافت از توابع بخش شهاب شهرستان قشم، با مختصات جغرافیایی 55 درجه و 46 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 54 دقیقه عرض شمالی در 55 کیلومتری جنوب غربی شهر قشم و 80 کیلومتری بندرعباس واقع شده است.
این روستا از شمال به
کوه شهر و کوه مهتشان، از شمال شرقی به کوه مهرانی و از جنوب شرقی به کوه لاپای محدود می‌شود. تنگ لاور و تنگ شیره بری، در شمال شرقی روستا و خورخوران در غرب و جنوب غربی روستا واقع شده‌اند.
جزیره شیخ اندرآبی در 3 کیلومتری این روستا واقع شده است.
این روستا از سطح دریا 10 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن گرم و مرطوب است.
روسـتای لافـت قـدمتی بسیار طولانی دارد. بر اساس آثار به جا مانده از بناهای قدیمی و گورستان تاریخی روستا، قدمت آن به بیش از هزار سال قبل می‌رسد. در این گورستان تخته سنگی وجود دارد که بر روی آن سنه 258 هجری قمری نقر شده است. علاوه برآن چندین زیارتگاه و قلعه تاریخی در روستا وجود دارد.
روستای لافت در گذشته به نام ”یافت“ مشهور بوده است. نام‌های دیگر این روستا، بندر لافت و لافت نو می‌باشد.
مردم روستای لافت به زبان فارسی با گویش بندری سخن می‌گویند. آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب شافعی هستند.

 

فهرست صفحه
 
مناره - لافت
مناره
معماري - لافت
معماري
مسجد جامع - لافت
مسجد جامع
مردان روستا - لافت
مردان روستا
 براساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای لافت در حدود 3134 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385، به 6300 نفر افزایش یافته است.
اقتصاد روستای لافت براساس داد و ستد و مبادلات دریایی، صیادی، بـاغداری، لـنج سـازی، تـولید صـنایع دستی، زراعت و دامداری استوار شده است. رطب، خرما، سیب زمینی، پیاز، انواع سبزیجات و کدو‌ از مهم‌‌ترین محصولات زراعی این روستاست. انواع مرکبات نیز، در باغات روستا به عمل می‌آیند.
دامداران محلی برای تأمین نیمی از علوفه مورد نیاز دام‌ها، از برگ درختچه‌های جنگل‌های حفاظت شدة حرّا استفاده می‌كنند.
مردم روستا برای چیدن سرشاخه‌ها با توجه به زمان جزر و مد، عازم دریا می‌شوند. كسانی كه به جمع‌آوری علوفه دریایی می‌پردازند معمولاً خودشان دام ندارند و محصول هر روز خود را در كنار ساحل به دامداران محلی می‌فروشند. از آن جا که خرید و فروش سرشاخه‌ها به سادگی انجام می‌شود، گروه ‌زیادی به شغل سرشاخه چینی روی آورده و از این راه امرار معاش می‌كنند. وسیله مورد استفاده علوفه چین‌ها در روی دریا قایق‌های چوبی موسوم به
هوری است، برخی از قایق‌ها به موتور مجهز شده‌اند.
روستای بندری لافت در میان درختان سرسبز گرمسیری و نخلستان‌های بلند، همراه با زیبایی خیره کننده دریا و جنگل‌های حرا (مانگرو) واقع شده و ارتفاعاتی اطراف آن را فرا گرفته است.
بارزترین خصیصه معماری این روستا، بادگیرهای فراوان آن در اندازه‌های مختلف است. بناهای روستا بسیار نزدیک به هم ساخته شده و کوچه‌های آن نیز بسیار تنگ و باریک هستند.
مصالح به کار رفته در ساخت اغلب خانه‌های روستا، خشت، گل و چوب است. در ساخت خانه‌های جدید از مصالح نوین مانند آجر و آهن نیز استفاده می‌شود.


فهرست صفحه
 
لنج ها - لافت
لنج ها
ساحل و لنج ها - لافت
ساحل و لنج ها - لافت
ساحل - لافت
ساحل
در حال كار - لافت
در حال كار

روستای لافت، چشم‌اندازهای طبیعی متنوع و زیبایی دارد. در رسوبات آبی جنوب غربی و جنوب روستا جنگلهای درختان دریایی حرّا، جلوة زیبایی به روستا بخشیده است.
درختان کهور و کرت و انواع گیاهان اسپهوش، خرک، تخم شربتی، آویشن و مشکوشک و پوشش گیاهی پراکنده، طبیعت زیبا و جالب توجه روستا را به نمایش گذاشته‌اند.

جنگل‌های حفاظت شده حرا (مانگرو)
، که در حوالی بنادر ‌سه‌گانه (كنگان، دیر، طاهری) و در جوار سواحل جاسك، چابهار، بندر گواتر و نقاطی از سواحل جنوبی خلیج‌ فارس، سواحل شمالی جزیره قشم و تنگه خوران، مرداب‌های ساحلی لافت و بندر پل، به ‌صورت انبوه و متمركز پراکنده شده‌اند، ریشه در آب دریا دارند و به جنگل‌های دریایی ”حرا“ معروف‌اند. روستای لافت كه در شـمال جـزیره قشم قراردارد،یكی از مناسب‌ترین چشم انداز‌های جنگل حرا را دارد. جنگل‌های حرا كه فاصله بین شمال جزیره قشم و بندر خمیر را پر كرده‌اند مساحتی در حدود 6 هزار هكتار را در بر گرفته‌اند.
درختان حرا با قطر متوسط 30 سانتی‌متر و ارتفاع 4 متر از میان آب‌های خلیج‌ فارس سر برآورده و منظره بسیار جالب و كم ‌نظیری پدید آورده‌اند.
جنگل‌های حرّا به زیستگاه جلب پرندگان مهاجر و بو‌می تبدیل شده‌اند و برخی پرندگان، در میان آنها لانه و آشیانه ساخته‌اند. درخت حرا همیشه سرسبز و زیباست، سرشاخه و برگ‌های آن بیشتر به مصرف تعلیف دام‌ها و خصوصاً گاو و شتر می‌رسد.
جنگل‌های حرّا، محل تخم ریزی ماهیان خلیج فارس و زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی است.
روستای لافت به لحاظ تاریخی نیز مورد توجه است. از آثار تاریخی متعدد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قلعه نادری
، که آثار به جا مانده در آن شامل 30 حلقه چاه آب شیرین و 3 برکه در اطراف برج و باروی آن است. در کنار این قلعه دو آب انبار قدیمی و آثار چهار برج نیز به جا مانده است.

آثار
قلعه پرتقالی‌ها، در کنار گورستان قدیمی این روستا قرار دارد.
چـاه‌های لافـت، کـه تـعداد آن‌ها بـه نـشانی روزهـای سـال‌های کـبیسه بـه 366 عـدد می‌رسد، از آثار دوره هخامنشی ویا ساسانی است.

زیارتگاه شیخ اندرآبی
، که در داخل جزیره شیخ اندرآبی واقع شده، مورد توجه ماهیگیران است.
از دیـگر جاذبه‌های این روستا مـی‌توان بـه
زیـارتـگاه شیخ مـوسی، زیـارتگاه شیخ شـمس‌الدین، چاه‌های ملا (تلو)، بـادگـیر‌های لافـت، زیـارتگاه سـید حسن منصور و بافت مسکونی قدیمی و جالب توجه روستا اشاره کرد.

مردم روستای لافت در
اعیاد ملی و مذهبی، مانند میلاد پیامبر (ص) و عید مبعث به جشن و سرور می‌پردازند.
از ویژگی‌های فرهنگی مردم لافت همکاری مردان و زنان در فعالیت‌های مختلف است. از آن جمله می‌توان به همراهی زنان با شوهران در مراسم ”علف چینِ“ از سرشاخه درختان حرا اشاره کرد.

موسیقی
در میان مردم روستای لافت جایگاه ویژه‌ای دارد. انواع آوازها وآهنگ‌های محلی در مراسم مختلف جشن و شادی روستا رواج دارد. مولودی خوانی، ازوا و باسک گویی از نغمه‌های موسیقی مردم این روستاست.

پوشاک
مردم روستای لافت، لباس‌های رایج بندری است. لباس زنان بسیار جالب و متنوع است. عموم زنان با چادر و روبنده (برقع) و زینت آلات بندری در مجامع ظاهر می‌شوند. مردان نیز عموماً دستار بندری بر سر دارند.

زری بافی، گلابتون دوزی، سـوزن دوزی و حـصیر بافی از
صنایع دستی مردم روستای لافت است.

محصولاتی مانند حصیرهای تزیینی، مصنوعات سوزن دوزی، گلابتون دوزی و زری بافی و همچنین ماهی، میگو، رطب و خرما از مهم‌ترین
سوغات روستای لافت هستند.

از
غذاهای بومی و رایج روستای لافت می‌توان به هواری (نوعی خورشت جنوبی)، زی بن (نوعی خوراک خاص لافت)، گلمبا، بریانی، کاتغیا قاتق (نوعی غذای چاشت بندری)، ماهی برشته، سور و قلیه ماهی اشاره کرد.

دسترسی
: روستای لافت از طریق دهستان صلخ و شهر شهاب در شهرستان قشم با جاده‌ای مناسب قابل دسترسی است.

فهرست صفحه
 
خانه ها و بادگيرها - لافت
خانه ها و بادگيرها
چشم انداز - لافت
چشم انداز
بادگيرها - لافت
بادگيرها
بادگير يك خانه قديمي - لافت
بادگير يك خانه قديمي
ايوان مسجد - لافت
ايوان مسجد

 

2012© نشریات دیوان
كليه حقوق براي نشریات دیوان محفوظ است.
ننشریات دیوان