هندوكلا
  فهرست صفحه:
 موقعیت و تاریخچه
 الگوی معیشت و سکونت
 جاذبه های گردشگری
 دسترسی و نقشه
صفحه اصلی استان
روستای هندوكلا از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 26 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی، در 6 كیلومتری شرقی آمل قرار دارد. این روستا از شمال به جاده جدید آمل ـ بابل، از شرق به روستای نفرخیل و جاده اجبار كلا، از جنوب به جاده قدیم آمل ـ  بابل و از غرب به روستای سالار محله  محدود شده است.
این روستای جلگه‌ای، با 55 متر ارتفاع از سطح دریا تحت تأثیر اقلیم جلگه‌ای، آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. میزان بارندگی سالیانه آن 6/778 میلی‌متر گزارش شده است. رودخانه نیاكی رود یا بابا رود در میان روستا جریان دارد.
روستای هندوکلا، از روستاهای قدیمی استان مازندران است، که شرایط اقلیمی مساعد اراضی زراعی حاصل خیز و منابع غنی آب در شکل‌گیری سکونتگاهی آن تأثیر اساسی داشته است.
مردم روستای هندوكلا به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

فهرست صفحه
 
مزرعه و منظره - هندوکلا
مزرعه و منظره
 

 براساس سرشماری سال 1375، روستای هندوكلا 1486 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385، به حدود 1500 نفر افزایش یافته است.
درآمد اكثر مردم  روستای  هندوكلا از فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری و خدمات تأمین می‌شود. اراضی روستا در حدود 690 هكتار است كه 680  هكتار آن به كشت آبی اختصاص دارد و ده هکتار آن باغ‌های میوه است. پرتغال، نارنگی، كیوی در باغات روستا به عمل می‌آید.
دامداری به شیوه سنتی متداول است و انواع فرآورده‌های لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و دوغ در روستا تولید می‌شود. پرورش طیور خانگی مانند مرغ، اردك و بوقلمون نیز، در روستا رواج دارد.
هندو كلا، روستای جلگه‌ای با بافت مسكونی متراكم است. عبور رودخانه خروشان نیاکی رود از داخل روستا، آن را به دو قسمت بالا محله و پایین محله تقسیم نموده است.
خانه‌های قدیمی غالباً از گل، خشت و چوب ساخته شده‌اند. در ساخت خانه‌های جدید، از مصالح مقاومی مانند آهن، آجر، سیمان و گچ استفاده شده است. سقف خانه‌ها شیروانی است و با ورق گالوانیزه یا ایرانیت پوشیده شده است.


فهرست صفحه
 

چشم‌انداز باغ‌های میوه، شالیزارهای سرسبز برنج و حواشی رودخانه نیاكی رود یا بابا رود به خصوص در فصول بهار و تابستان بسیار تماشایی است و فضای مناسبی برای دیدار گردشگران محسوب می‌شود.

در این روستا، دو
سقانفار وجود دارد؛ یكی از آن‌ها ساده و دیگری با نقوش‌ فراوان است. سقانفار بنایی است دو طبقه، كه پایه‌های آن در طبقه زیرین، به صورت دیوار سنگ چین و یا با چوب‌های قطور ساخته می‌شود. دسترسی به طبقه دوم از طریق پلكان چوبی میسر می‌شود.
سقانفار را معمولاً در حیاط، مساجد و تكایا به یادبود علم‌دار كربلا (حضرت ابوالفضل) می‌سازند و بر آن نذر می‌کنند. نقوش برجسته، خطاطی و نقاشی‌های متنوع از وقایع کربلا، دیو سفید مازندران و امثالهم در سقانفار هندوکلا، مشاهده می‌شود. در پایان اشعار نوشته شده بر دیوار، نام خادم، نقاش، كاتب و تاریخ آن نوشته شده است.تکیه هندوکلا و آرامگاه امامزاده اسکندر اهمیت و احترام ویژه‌ای در میان مردم دارند.

مردم روستا، همانند سایر ایرانیان در برگزاری مراسم ملی و مذهبی می‌کوشند و  مراسم محلی، جشن تیرماه سیزده شو و مراسم آفتاب خواهی و باران خواهی را نیز برگزار می‌کنند.

پوشاک غالب مردم روستای هندوكلا به علت نزدیكی روستا به شهر آمل، شبیه لباس‌های رایج شهری است.

انواع
غذاهای محلی روستای هندوکلا مشتمل بر قلیه سبزی، گوماست پلا، كدوپلا، ماهی تیم كوكو، مرغ شكم پُر، بچاپلا یا بورشیت پلا، آش ترش، آب دندان، ماهی تنوری، ناز خاتون، کی انار و پشت زیك می‌باشد. انواع شیرینی‌های محلی مانند آبندون، چرخانی، توتك، حلوا كنجی، قطاب، بادونه و حلوی و نیز انواع نان‌های محلی كنجی نون، آغوزنون، كلوا، كماج، لوه نون، فطیر نون، پتلا سه نون و تنوری توسط زنان روستایی تهیه و پخته می‌شود.

دسترسی
: این روستا از طریق شهر آمل با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.

 

فهرست صفحه
 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012© نشریات دیوان
كليه حقوق براي نشریات دیوان محفوظ است.
نشریات دیوان